8.10.09

בגדים אורגניים: מה ולמה?

בדמיוננו בגדים אורגניים אינם תמיד אופנתיים. זה מעלה לנו זיכרונות על חולצות טוניקה עשויות אריג גס, או בד יוטה ללא צבעים. אבל דמיוננו תקוע איפשהו בשנות ה- 70, כי בדים אורגניים ואלטרנטיביים התקדמו רבות מאז.
בגדים אורגנים עשויים מחומרים טבעיים בלבד, ללא חומרים סינטטיים, והם מתקשרים למגמת החקלאות האורגנית, המדגישה חקלאות ותהליכי עיבוד העובדים עם הטבע ולא נגדו. חקלאות אורגנית עוזרת לצמצם זיהום של האוויר, המים והקרקע. החומרים לבגדים האורגניים מגיעים מצמחים שלא עברו הנדסה גנטית, והם נקיים מכימיקאלים רעילים וקוטלי מזיקים.
כל מוצר שמסומן כאורגני, אם זה חולצה או תפוח חייב לעמוד בסטנדרטים בין לאומיים.
בהקשר של בגדים אורגניים נהוג להזכיר בגדים בר קיימא, בגדים אלו מדגישים את הצורך בשימוש חוזר בבגדים וביכולת מחזור של החומרים מהם עשויים הבגדים. גם בגדים אורגניים וגם בגדים בר קיימא הם ירוקים וידידותיים לסביבה.
בדים אורגניים
בדים אורגניים כמו כותנה, צמר, משי והמפ מחויבים לעמוד בתקנים שנקבעו על ידי איגוד המסחר האורגני (OTA), התקנים מתייחסים לתהליכי העיבוד, הייצור, הצביעה והטיפול ללא חומרים רעילים של הבד. חשוב מאוד לחפש פרטים על התווית המפרטים על אישור של המוצר כמוצר אורגני, על מנת להבטיח כי המוצר הוא באמת אורגני. לעומת זאת, בדים ברי קיימא מיוצרים ללא תקנות, קווי יסוד והיתרים.
כותנה אורגנית היא הבד הכי פופולארי מבין סוגי הבדים האורגניים. על פי התאחדות הצרכנים האורגניים בארה"ב הביקוש לכותנה אורגנית הוכפל בין השנים 2005 ו- 2006. כותנה אורגנית משמשת גם לייצור מוצרי טיפוח סניטאריים, גאזות, חיתולים לתינוקות, ומוצרים לבית כמו מגבות, מצעים ואפילו ניירות מכתבים.
בדים מצמר, משי והמפ פופולאריים גם הם כחומרים אורגניים. המפ הוא חומר מתכלה שאינו דורש קוטלי חרקים בכדי לגדול וצורך מעט מים על מנת לגדול. כיוון שהוא משאב שניתן לחדש אותו, חקלאים יכולים לגדל המפ שנה אחרי שנה. בד ההמפ יכול לשמש לייצור בגדים, שמנים לגוף, ניירות ועוד... על מנת לייצר בד המפ פחות נוקשה ויותר גמיש מערבבים לעיתים את הבד עם כותנה או עם משי.
בגדים ברי קיימא עשויים מחומרים שניתן לעשות עימם מספר שימושים כמו במבוק, סויה, Tencel (בד המיוצר מתאית עצים, המיוצר ללא כימיקלים רעילים). כיום יש חומרים חדשים המשמשים לייצור בגדים ברי קיימא כמו האופציה הסינטטית: POP, זהו בד העשוי מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים.
בד הבמבוק נהיה בחירה מועדפת של חברות ביגוד העוברות לקווי אופנה ברי קיימא. במבוק גדל במהירות, ללא צורך בקוטלי מזיקים או כימיקאלים רעילים. הבמבוק מתאפיין בכך שהוא 100% מתכלה. על מנת להכין בד במבוק, הופכים את הצמח לעיסה דלילה עד שהסיבים מספיק דקים, כך שניתן לטוות ולארוג את החומר לבד איכותי. במבוק משמש בעיקר עבור בגדי ספורט, עקב תכונות כמו יכולת דחיית החיידקים הטבעית וייבוש לחות מהיר מאוד. בד במבוק מוכר לנו כבד בעל מגע משי.
בדים אורגנים וברי קיימא דורשים לעיתים טיפול וניקוי מיוחד. תמיד מומלץ לבדוק את התווית לגבי הוראות ניקיון מיוחדות לכל בגד. בעוד שבגדים רבים ניתן לזרוק למכונת הכביסה, בגדים אחרים דורשים ניקוי יבש או שטיפה ביד. מודעות אקולוגית מעודדת שימוש בחומרי כביסה הנקיים מפוספטים והעשויים מרכיבים מתכלים. ייבוש הבגדים נעשה באוויר במטרה לצמצם צריכת אנרגיה.

קונים בגדים אורגניים:
צרכנים רבים עברו לבחור במוצרים אורגנים עקב דאגה לסביבה, אחרים עברו עקב סיבות אטיות כמו "מסחר הוגן" ושמירה על זכויות החיות. אולם הגורם הכי משמעותי לבחירה בבגדים אורגנים הוא האיכות של בד אורגני. הצרכנים נתפסו בטרנד הירוק: ב- 2003 מכירת בגדים אורגנים לנשים קפצה ביותר מ: 30%. פרטי לבוש לתינוקות וחיתולים גדלו ביותר מ: 20%, ומכירות של בגדי גברים גדלו ביותר מ: 10%.

חלק מיצרני הביגוד האורגני מנסים לשכנע את הצרכנים כי הבגדים האורגנים הינם פתרון היכול לשפר את בריאותם, על ידי הורדת לחץ, "גמילת" הגוף מחומרים מסרטנים ועוד.., אולם, אין מחקרים המוכיחים קשר בין בדים אקולוגיים ובריאות טובה. היתרונות הבריאותיים הטמונים בבדים אורגנים הינם לא ישירים: בשיטות הגידול האורגניות הרבה פחות חומרים רעילים נפלטים לאוויר, לאדמה ולמי התהום. יתרון נוסף התמון בבגדים אורגניים: בניגוד לבגדים שגודלו בשיטה קונבנציונאלית הם פחות מזוהמים והבד הרבה יותר נקי, לכן אנשים עם עור רגיש (בעיקר תינוקות) אינם נוטים לפתח אלרגיות לבדים אלו (בניגוד לבדים שגודלו בשיטה קונבנציונאלית).
ניתן לשמוע תלונות צרכנים לגבי עלויות של פריטים אורגניים. מוצרים המיוצרים מ: 100% כותנה אורגנית עדיין עולים בין 20% ל- 50% יותר ממוצרים העשויים מבד קונבנציונאלי
, ביגוד באיכות גבוהה מגיע עם תווית מחיר גבוהה מהממוצע. זה לא משנה אם הבגד הוא אורגני או לאו. רשתות אופנה גדולות בארה"ב החלו להיכנס לתחום האורגני ויצאו עם קולקציות אקולוגיות מה שעוזר להוזיל את עלויות המוצרים, בין הרשתות ניתן למנות את נייק, גאפ, ליווי'ס, אמריקאן אפראל, אפילו רשתות הזולות יותר כמו וואל מארט החלו להציעה קווים ידידותיים לסביבה.
בגדים העשויים מכותנה אורגנית, המפ, במבוק ובקבוקי פלסטיק ממוחזרים עושים מהפכה באופנת הספורט בשנים האחרונות: GAIAM מציעה קולקציה אקטיבית העשויה משאריות של גידולי סוייה, כמו: פולי סויה, שמן סויה, טופו וחלב סויה. מערבבים את כל השאריות לכדי נוזל שאותו מערבבים עם כותנה. HIND מייצרת טי שרטס המיוצרות מ: 60% פוליאסטר, 40% במבוק. Patagonia היא החברה המובילה בביגוד ספורט אורגני מאז שהחלה להשתמש בבגדים אורגנים לביגוד ספורט, אי שם בשנת 1996 – החברה משתמשת בבדים העשויים 100% כותנה אורגנית עבור קולקציית ה- OUTDOOR שלה, ובד העשוי מפלסטיק ממוחזר עבור קולקציית בגדי הספינינג שלה.
כך שבגדים אורגניים וברי קיימא נהפכו לברי השגה בשנים האחרונות, השקת קולקציות אקולוגיות גם למותגי המיינ-סטרים האמריקאים מאפשרת לכל אחד ואחת לרכוש מוצרים אורגניים. לאחרונה נשמעו ביקורות על כך שהמשווקים הגדולים מוכרים מוצרים אורגניים במחירים זולים עקב כך שבחוות גידול הכותנה האורגניות התעשייתיות הנהלים אינם נוקשים כמו בחוות המקומיות, שם תהליכי הגידול הרבה יותר מוקפדים ונוקשים.
למה ללבוש בגדים אורגניים?
יש בערך 51,000,000 מיליון דונם של כותנה קונבנציונאלית בארה"ב, שמהם מייצרים בערך 100 ק"ג לכל דונם. 20,000,000 ק"ג של קוטלי מזיקים מרוססים על שטחים אלו בכל שנה! מה שממקם את הכותנה במקום השלישי מיד אחרי תירס ופולי סויה בתלות בקוטלי מזיקים. גם ברחבי העולם כותנה נחשבת לאחד הגידולים בעלי התלות הכי גבוהה בקוטלי המזיקים – בערך 25% מכל קוטלי החרקים הקיימים, ו -10% מכל קוטלי המזיקים הקיימים משמשים לגידול הכותנה. לשם ההשוואה, בשנת 2005 היו בארה"ב בערך 26,000 דונם של גידולי כותנה אורגנית תחת פיקוח ובקרה. יצור צמר גם דורש שימוש גבוה בקוטלי חרקים ואנטיביוטיקה על מנת להגן על החיות מקרציות, מזיקים אחרים ומחלות.

קוטלי מזיקים ודשנים סינטטיים וכימיים המשמשים גם הם לייצור כותנה מעורבים בכמה סטטיסטיקות מאיימות. הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (EPA) מחשיבה 7 מתוך 15 קוטלי המזיקים שבהם משתמשים לגידול כותנה בארה"ב כגורמים "אפשריים", "סבירים", "מתקבלים על הדעת", "הגיוניים" או "ידועים" כגורמים להתפתחות מחלת הסרטן.
קוטלי מזיקים הוכחו כגורמים למגוון של בעיות בריאות רבות אצל בני אדם: כאבי ראש, עייפות, בחילות, אסטמה, סרטן, הפרעות נוירולוגיות, ובעיות נשימה. הסוכנות האמריקאית לחומרים רעילים ורישום מחלות דיווחה כי ילדים שנחשפו לפרתיון, סוג נפוץ של קוטל חרקים המשמש לגידול הכותנה, סבלו מאובדן זיכרון וטלטלות נפשיות. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי קוטלי מזיקים מרעילים לפחות 3,000,000 אנשים בכל שנה, ו- 200,000 מתים עקב הרעלות מקוטלי מזיקים בכל שנה.

שיטות גידול של חקלאות אורגנית עוזרות למזער את החשיפה לרעלים כמו קוטלי מזיקים וקוטלי חרקים. חוות אורגניות צורכות 50% פחות מצריכת האנרגיה בחוות המשתמשות בשיטות חקלאות קונבנציונאליות.
אף על פי כן, חקלאות אורגנית אינה חפה מבעיות. צמח ההמפ למשל, נקשר אסוציאטיבי למריחואנה, מה שמקשה על המוניטין שלו. למרות שהצמח מגודל במיוחד עבור בד וגידול הצמח למטרות סמים כרוך בשיטות גידול שונות, הוא אסור לגידול בארה"ב. הדרישה הגבוהה לבמבוק יכולה להוביל לכריתת יערות במטרה לפנות שטחים לנטיעת הבמבוק. גידול וייצור במבוק אינו זוכה לפיקוח. חומרים מתכלים הנעשים מסויה ו- Tencel צורכים כמויות גדולות של אנרגיה בתהליך הייצור. גם שטיפת בד הכותנה האורגני צורך כמויות אנרגיה גדולות. (בד כותנה דורש, בד"כ, שטיפות רבות יותר מבדים אחרים). מחקר שנערך באוניברסיטת קיימברידג' נמצא כי 60% מהאנרגיה הדרושה ליצור טי-שרט אחת יכולה להגיע מהשטיפות המרובות שעובר הבד.

אין תגובות: